SKO

SKO to program edukacyjny prowadzony przez banki, którego celem jest nauka oszczędzania, zarządzania pieniędzmi i rozwijanie nawyków finansowych u dzieci i młodzieży.

Korzyści z udziału w SKO dla uczniów

  • uczniowie uczą się, jak planować swoje wydatki i świadomie podchodzić do zarządzania pieniędzmi
  • dzięki regularnemu oszczędzaniu uczniowie rozwijają poczucie odpowiedzialności za swoje finanse
  • program SKO wspiera kreatywność uczniów, umożliwiając im realizację własnych pomysłów związanych z finansami
  • uczestnictwo w SKO daje możliwość zdobywania nagród, co dodatkowo motywuje do systematycznego oszczędzania
  • wiedza zdobyta w ramach SKO pomaga uczniom lepiej przygotować się do zarządzania finansami w dorosłym życiu

Korzyści z udziału w SKO dla szkoły

  • udział w SKO podkreśla zaangażowanie szkoły w edukację finansową i rozwój praktycznych umiejętności uczniów
  • skorzystanie z nowego systemu nagród premiującego nie tylko uczniów, ale również opiekunów SKO oraz całą szkołę
  • SKO wspiera nauczycieli w realizacji treści związanych z przedsiębiorczością, oszczędzaniem i zarządzaniem finansami, co wzbogaca ofertę edukacyjną szkoły
  • SKO daje szkole szansę na organizowanie konkursów, projektów i wydarzeń, które angażują uczniów i wzmacniają pozytywną atmosferę w szkole
  • Szkoły w SKO są objęte wsparciem finansowym i rzeczowym Banku w przypadku organizowanych przez nie inicjatyw (szkoły wnioskują zapotrzebowanie)

Jak działa SKO?

01.

Zakładanie konta
Opiekun SKO z ramienia szkoły zakłada konto oszczędnościowe w Banku Spółdzielczym w Więcborku. Gromadzone środki uczniów opiekun SKO wpłaca w kasach Banku, a Bank nie pobiera za to żadnych opłat.

02.

Zasady oszczędzania
Uczniowie mogą regularnie wpłacać drobne kwoty na swoje konto SKO u Opiekuna SKO. Dziecko może przeglądać stan swojego konta u Opiekuna SKO, co uczy oszczędzania w praktyce. Wkrótce zostanie udostępniony dzieciom także dostęp do konta SKO w specjalnej aplikacji bankowej.

03.

Oprocentowanie i nagrody
Zgromadzone środki mogą być oprocentowane, co dodatkowo zachęca uczniów do oszczędzania. Uczniowie mogą również brać udział w konkursach organizowanych przez nasz Bank, w których zdobywają atrakcyjne nagrody.

04.

Edukacja finansowa
SKO nie polega jedynie na oszczędzaniu – dzieci uczą się także o podstawach finansów, wartości pieniądza oraz odpowiedzialności. Bank udostępnia Opiekunowi SKO gotowe scenariusze lekcji wraz z materiałami do ich przeprowadzenia, a także oferuje możliwość przeprowadzenia lekcji przez pracowników Banku.

Jak formalnie wdrożyć SKO w Twojej szkole?

01.

Nawiązanie współpracy z Bankiem
Na początku Dyrektor szkoły musi wyrazić zgodę na powołanie SKO i nawiązanie współpracy z naszym Bankiem, który następnie dostarczy niezbędne formularze.

02.

Zatwierdzenie Opiekuna SKO
Szkoła musi wyznaczyć nauczyciela lub innego pracownika szkoły jako Opiekuna SKO. To on będzie osobą odpowiedzialną za prowadzenie programu, a także za formalności w relacjach z bankiem. Dyrektor szkoły musi formalnie zatwierdzić tę osobę na piśmie.

03.

Podpisanie umowy z Bankiem
Szkoła, reprezentowana przez dyrektora oraz wyznaczonego opiekuna SKO, podpisuje umowę z Bankiem regulującą warunki prowadzenia programu SKO.

04.

Pełnomocnictwo dla Opiekuna SKO
Opiekun SKO musi uzyskać formalnie zatwierdzone pełnomocnictwo od dyrektora szkoły, które uprawnia go do reprezentowania SKO w Banku, dokonywania wpłat, wypłat oraz innych operacji finansowych związanych z kontem SKO.

05.

Utworzenie regulaminu SKO
Szkoła, powinna zaakceptować udostępniony przez Bank regulamin SKO, który określi zasady oszczędzania przez uczniów, sposób wpłat, zasady dotyczące nagród czy organizacji konkursów.

Wsparcie ze strony Banku

  • Logistyka – Bank wspiera szkołę na każdym etapie organizacji programu, a sama logistyka jest prosta. Nie ma potrzeby od początku angażowania wszystkich uczniów, program można rozpocząć od grupy pilotażowej.
  • Edukacja – Wszystkie zasoby edukacyjne i materiały są dostarczane bezpłatnie przez Bank. Bank zapewnia także darmowe gadżety i nagrody. Za objęcie funkcji opiekuna SKO zaplanowano rzeczowe nagrody motywacyjne. Ponadto istnieje możliwość, aby pracownicy Banku przeprowadzali zaplanowane lekcje.
  • Zgodność z regulacjami – Program SKO jest zgodny z obowiązującymi przepisami i ma długą tradycję współpracy ze szkołami. To my dbamy o pełną zgodność z regulacjami prawnymi, a szkoły nie ponoszą żadnych ryzyk prawnych związanych z wdrożeniem programu. W zakresie przestrzegania przepisów RODO informujemy, że w ramach programu Bank nie przetwarza żadnych danych osobowych uczniów.

Kontakt

Bank Spółdzielczy w Więcborku

Plac Wolności 21,
89-400 Sępólno Krajeńskie

NIP: 5580001377
REGON: 000495177
SWIFT: GBWCPLPP

Centrala banku:
tel. 52 328 04 00
fax. 52 388 18 89

Pełny kontakt

Newsletter